Płyty warstwowe są obecnie jednymi z najczęściej używanych materiałów budowlanych. Wyróżnia je przede wszystkim fakt, że są one lekkie, a także można łatwo je przeinstalować i wykorzystywać w różnego rodzaju konstrukcjach. Co więcej, mają również bardzo dobre parametry techniczne, dzięki czemu są dość odporne na warunki pogodowe.
Co więcej, płyty warstwowe są przede wszystkim bardzo ekonomiczne - stanowią materiał budowlany o bardzo dobrej jakości w porównaniu do ceny. Jest to ważny element, szczególnie przy większych inwestycjach budowlanych, gdzie liczy się nie tylko jakość, ale również przede wszystkim odpowiednie wykorzystanie dostępnych finansów.
Aby jednak płyty warstwowe mogły być dopuszczone do sprzedaży, muszą posiadać odpowiednie atesty oraz certyfikaty. Najczęściej takie atesty wystawia Instytut Techniki Budowlanej, zaświadczający jakość danych płyt oraz ich przyszłe, potencjalne wykorzystanie. Prócz tego, w każdym ateście jest szczegółowo opisana budowa danej płyty.
Prócz atestów typowo technicznych, zdarzają się również atesty higieniczne, które są niezbędne wówczas, gdy płyty mają być wykorzystane do budowy takich miejsc, jak chłodnie czy punkty przechowania żywności. Wówczas wystawianiem atestów zajmuje się Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, a konkretniej działający w jego ramach Państwowy Zakład Higieny.
Zanim dokona się zakupu płyt, dobrze jest sprawdzić, jakimi certyfikatami może pochwalić się dana firma i czy aby na pewno są one przeznaczone do tego produktu, który chcemy zakupić. Prócz tego, warto sprawdzić, czy certyfikat nie jest przestarzały i czy obejmuje wszystkie kwestie zastosowania danego produktu. Dzięki temu możemy mieć pewność, że kupujemy sprawdzone i bezpieczne materiały.